łukaszŁukasz Tyczkowski

Niemiecki w karteczkach – sposób na efektywną naukę niemieckiego

Nauka języka niemieckiego bywa problematyczna, to trzeba przyznać. Raz osiągamy same sukcesy i widzimy ciągły postęp, drugi raz nie możemy ruszyć z miejsca, bo albo to trafiliśmy na temat, który trudno zrozumieć, albo mamy do „strawienia” słówka, które jakoś dziwnym trafem nie chcą trafić na swoje miejsce w naszej głowie.

Jak przy tematach gramatycznych może być trudno sobie poradzić, tak w pracy ze słownictwem mamy wiele możliwości, żeby proces ich nauki usprawnić.Doskonałą pomocą są karteczki z kursu Niemiecki w karteczkach. Już 20 minut dziennie powinno wystarczyć, aby zawarte na karteczkach słówka pozostały w naszych głowach. Cały proces jest dosyć prosty i bardzo ułożony, przez co unikamy chaosu, który nieraz może się pojawić, gdy uczymy się z własnych notatek. Dziesiątki przyklejonych wszędzie kartek, pokolorowane słówka w zeszytach, notatki w podręcznikach, do tego jakiś zestaw słówek w telefonie i mamy sposób na niepowodzenia. Znacie to? To może wyglądać inaczej. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do dalszej lektury.

Z czego składa się kurs?
W zestawie otrzymujemy 1000 karteczek, a na każdej słówko, jego tłumaczenie, przykład zdania także z tłumaczeniem, gramatyka, jak i wymowa prezentowana przez native speakera. Pomocą jest nawet to, że rewers każdej karteczki jest „do góry nogami”, dzięki czemu możemy wszystko robić jedną ręką. Poza karteczkami pudełko skrywa też płytę CD z nagraniami, kolorowe przekładki, smycz i małe etui, które możemy zapełnić kilkoma karteczkami i wziąć ze sobą.
Jak korzystać z tego kursu?
Pudełko i kolorowe, kartonowe przekładki to sposób na dobrą organizację nauki. Każde słówko przechodzi 4 kroki i zaczyna podróż od zakładki czerwonej („Do nauki”), poprzez pomarańczową („Uczę się”) i żółtą („Powtarzam”), aż do zielonej („Umiem”). Dokładny opis sposobu nauki znajdziecie na stronie wkarteczkach.pl oraz w każdym zestawie, który kupicie.
Dodatkowe metody na naukę
Całe 1000 słówek to sporo wiedzy, więc warto opracować też własny system nauki. Polecam przejrzeć i przeczytać WSZYSTKIE karteczki (to już pierwszy krok w nauce) i wybrać na początek te słówka, które znacie, kojarzycie lub uważacie za prostsze. To pozwoli na lżejszy start i znacznie szybciej zauważycie efekty swojej nauki. Zacznijcie naukę od tego zestawu.
Kolejnym krokiem powinno być praktyczne użycie danego słówka w utworzonym samodzielnie zdaniu. Jeżeli Wasz poziom zaawansowania nie pozwala na płynne tworzenie całych zdań i obawiacie się błędów, to powinny Wam wystarczyć przykłady, które znajdziecie na każdej karteczce. Jeżeli jednak będziecie tworzyli własne zdania, wtedy pamiętajcie o tym, że możecie w nich użyć niekoniecznie jednego, ale też dwóch lub więcej słówek z różnych karteczek. To dodatkowo pobudza kreatywność i tworzy zupełnie nowe połączenia w mózgu. Każde zdanie należy też przeczytać na głos, to bardzo ważne i pozwala na zauważenie niektórych błędów, których nie jesteśmy w stanie wyłapać podczas czytania w myślach.
Pamiętajcie też, że nauka wymowy słówek za pomocą załączonej płyty CD nie polega tylko na słuchaniu, najważniejsze jest GŁOŚNE powtórzenie tego, co usłyszycie. Nie szeptem, nie w myślach, ale na głos. Dopiero wtedy Wasz aparat mowy „poczuje” dane słówko. Jeżeli nie uda się Wam od razu powtórzyć czegoś idealnie, nie martwcie się, tylko spróbujcie ponownie i tak aż do skutku. Tylko wytrwałość i cierpliwość pozwolą Wam osiągnąć zamierzone cele. A w gorszych chwilach przypomnijcie sobie motto mojego bloga: Übung macht den Meister. Powodzenia!

Łukasz Tyczkowski

Nauczyciel języka niemieckiego, tłumacz, autor jednego z największych i najpopularniejszych w Polsce i Europie blogów o języku niemieckim – blog.tyczkowski.com Od stycznia 2011 roku właściciel Szkoły Online PAROLI – www.paroli.pl. W ofercie znajdują się indywidualne kursy językowe, kursy specjalistyczne oraz kursy dla firm. Właściciel portalu www.niemiecki.pro z darmowymi materiałami do nauki dla profesjonalistów.